Zajęcia polegają na ćwiczeniach z zakresu musztry, zachowania się członka grupy wojskowej oraz dyscypliny. Ponadto odbyły się zajęcia terenowe z zakresu terenoznawstwa i orientowania się w terenie bez mapy i z mapą. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się także  z zasadami poruszania się żołnierza w terenie oraz poruszania się w szyku po drogach publicznych. Odbył się 15-kilometrowy marsz kondycyjny z elementami musztry i zielonej taktyki. Średnio raz w miesiącu odbywają się zajęcia wyjściowe w rożnych miejscach i o różnych stopniach trudności. Podczas zajęć młodzież rozwija cechy motoryczne, w szczególności zwinność, szybkość, siłę i wytrzymałość (trening funkcjonalny, zabawy biegowe, obwody stacyjne i tor przeszkód). Podczas wojskowych zajęć fizycznych ćwiczono elementy, będące częściami składowymi egzaminów do różnych służb mundurowych. Członkowie grupy wojskowej aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i społeczności lokalnej. Grupa wojskowa zaangażowana była w przygotowanie uroczystej akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poczet sztandarowy brał udział w  rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020, dożynkach powiatowych ( Agra Rypin 2019 ), uroczystościach,  upamiętniających 80 rocznicę zbrodni Selbstschutzu oraz zbrodnie nazistowskich Niemiec  w  Raku, powiatowych uroczystościach z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie,  uroczystości nadania imienia i wręczenia sztandaru w Szkole Podstawowej w Rużu.

Wyjątkowym dla nowych uczniów był dzień  31 października 2019 roku. Wszyscy otrzymali nieodpłatnie pełne umundurowanie, w skład którego wchodzi: bluza, spodnie, beret, identyfikator, tarcza i naszywki. Uczniowie z prawdziwą radością odebrali z rąk dyrektora szkoły p. Anny Banasiak przeznaczone dla nich komplety.