Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu
ZS4 NADRÓŻ
LAUREAT KONKURSU:BEZPIECZNA SZKOŁAShoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
INTERNAT
STATUT SZKOŁY
PARTNERZY
INTERNET ZA DARMO
GAZETKA SZKOLNA
ZS4 NA FACEBOOK'U
ZS4 NA YOUTUBE
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 2
» Najnowszy użytkownik: martaaxd
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
III Przegląd Poezji Jana Pawła II
III Przegląd Poezji Jana Pawła II w Nadrożu


W Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu, dnia 18 marca 2016 roku odbył się III Przegląd Poezji Jana Pawła II pod hasłem „Miejcie odwagę żyć dla Miłości!” Młodzież zaprezentowała się w kategorii – recytacja i poezja śpiewana.
Uczestników i gości konkursu powitał mgr inż. Jerzy Misiak – Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu, wyrażając swoje zadowolenie i wdzięczność za liczny udział w III Przeglądzie Poezji Jana Pawła II, którego charakter i wymiar jest szczególny. Pogratulował młodzieży wyboru drogi życiowej, na której znalazło się miejsce i czas na spotkanie z poezją Jana Pawła II. Idea tego konkursu sięga dalej – poprzez słowo i czyn pragniemy zbliżyć się do siebie. Porażająca samotność współczesnego świata, kryzys kultury europejskiej, zmuszają nas do szukania rozwiązań i prawdziwej współpracy między Rodziną - Kościołem a Szkołą. Autorytet Jana Pawła II, Jego dziedzictwo myśli, słowa i czynu to nadzieja na szczerą komunikację, wymianę poglądów, wspólne przeżycia i emocje – mówi dyrektor Jerzy Misiak.
Organizując konkurs pragnęłam – relacjonuje Milena Sobocińska – Krupska, polonistka i organizatorka konkursu, aby młodzież szkół ponadgimnazjalnych, cytuję za Janem Pawłem II:
"(...) Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, jest wrażliwa na niedolę innych, nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałego dawania."
„Nie ulegajcie słabościom! Nie dajcie się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężajcie!”
„Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, aby nikomu w naszej Ojczyźnie nie zabrakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki. „Nie ma Solidarności bez miłości. Więcej, nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości (...)
„Jesteśmy wezwani do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania „cywilizacji miłości”. Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem.

Cieszę się bardzo, że tegoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie młodzieży nie tylko powiatu rypińskiego ale też Sierpca, Skępego, Mławy, Płońska, Studzieńca. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie, chęć zgłębiania poezji i kultywowanie wartości, o które dbał Jan Paweł II. Podstawową wartością życia każdego człowieka jest Miłość. Jan Paweł II podkreślał znaczenie miłości w różnych wymiarach, miłości do: Boga, drugiego człowieka, siebie, miejsca swojego pochodzenia i wzrastania, sztuki, najwyższych wartości. Uczył wdzięczności za miłość i umiejętności kierowania się nią we własnym życiu. Podkreślał również, że: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Dlatego powinniśmy afirmować to, co w polskiej historii stanowi autorytet oraz nadaje nowy kierunek współczesnemu światu. Cieszę się bardzo, że zaproszenie przyjęło tylu przedstawicieli szkół z Diecezji Płockiej. Myślę, że jest to swoista odpowiedź na apel Papieża Polaka „Miejcie odwagę żyć dla miłości”.
Tak wielkie przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez pomocy i współpracy koleżeństwa – nauczycieli i duchownych. Dziękuję ks. Andrzejowi Krasińskiemu – Dyrektorowi Wydziału Katechetycznego w Płocku, ks. Grzegorzowi Mazurkiewicz – Proboszczowi parafii pw. Św. Anny w Żałem za objęcie Honorowego Patronatu nad konkursem. Dziękuję za pomoc i wsparcie mgr. inż. Jerzemu Misiak – Dyrektorowi ZS nr 4, katechetkom: Katarzynie Michalskiej, Magdalenie Sitkowskiej, dyrygent chóru - Jolancie Dykowskiej – Tofil, autorce scenografii Aureli Sobocińskiej, autorce oprawy graficznej i wizualnej Monice Krajnik. Dziękuje Panu Staroście Zbigniewowi Zgórzyńskiemu i ks. Grzegorzowi Mazurkiewicz za dofinansowanie konkursu. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację konkursu. To dzieło wielu ludzi i dla wielu odbiorców – dziękuję za dar serca, poświęcenie, pracę w budowaniu normalności. Jak mówi Bł. Jan Paweł II „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzi unosi się ku kontemplacji prawdy”. Zapraszam w przyszłym roku na IV Przegląd poezji Jana Pawła II.
Wiersze Karola Wojtyły recytowało i śpiewało 25 uczestników:
Kategoria – Recytacja: Ewelina Borkowska – ZS nr 3 w Rypinie, Paulina Branczewska – ZS nr 1 w Płońsku, Iza Dzierżanowska – ZS nr 4 w Mławie, Sandra Grochalska – ZS nr 4 w Mławie, Julita Jankowska – ZS nr 1 w Płońsku, Klaudia Kiernozek – ZS nr 1 w Sierpcu, Ewelina Klósak – ZS nr 1 w Płońsku, Karolina Kołodziejska – ZS nr 1 w Sierpcu, Marta Krzak – ZS nr 4 w Nadrożu, Natalia Kulesza – ZS nr 1 w Płońsku, Adrian Nosarzewski – I LO w Płońsku, Andżelika Pesta – ZS nr 3 w Rypinie, Dominik Pietrzak – ZS w Skępem, Klaudia Pniewska – ZS nr 4 w Nadrożu, Milena Podlecka – ZS nr 1 Płońsku, Aleksandra Rutkowska – ZS nr 3 w Rypinie, Oliwia Rochnowska – ZS nr 1 w Rypinie , Filip Rutkowski – ZS nr 4 w Mławie, Patryk Szczepański – ZSCKR w Studzieńcu, Aneta Szczepkowska – ZSCKR w Studzieńcu, Sylwia Wiśniewska – ZS nr 4 w Mławie.
Kategoria – Poezja śpiewana: Monika Kacprowicz – ZS nr 1 w Sierpcu, Beata Pucińska – ZS
nr 4 w Nadrożu, Dominika Tucholska – ZS nr 3 w Rypinie, Natalia Witkowska – ZS nr 1 w
Sierpcu.

Recytujących oceniało jury w składzie:
ks. Grzegorz Mazurkiewicz; poloniści: mgr Katarzyna Golus, mgr Maria Borkowska – Misiak, mgr Małgorzata Wysocka; mgr Hanna Janiszewska.
I miejsce w kategorii recytacja zajęli: Ewelina Klósak , Klaudia Pniewska, Oliwia Rochnowska ;
II: Ewelina Borkowska , Marta Krzak, Sylwia Wiśniewska,
III: Paulina Branczewska , Dominik Pietrzak, Aneta Szczepkowska.
Natomiast w kategorii poezja śpiewana
I miejsce zajęli: Dominika Tucholska; II: Beata Pucińska; III: Monika Kacprowicz, Natalia Witkowska. Wyróżnienie w kategorii poezja śpiewana otrzymał: Przemysław Goździkowski.
Uczestnicy obu kategorii otrzymali nagrody książkowe, pendrivy dyplomy, które wręczyli członkowie komisji.
Na zakończenie uroczystości młodzież ZS Nr 4 w Nadrożu przedstawiła montaż słowno- muzyczny poświęcony przesłaniu Jana Pawła II „Miejcie odwagę żyć dla Miłości!” – opracowany i przygotowany przez organizatorkę konkursu – polonistkę Milenę Sobocińską - Krupską, natomiast oprawą muzyczną zajęła się dyrygent chóru szkolnego – Jolanta Tofil – Dykowska. Chór i soliści wszystkim uczestnikom zadedykowali następujące pieśni: „Barka”, „Powiedz ludziom, że kocham ich”, „Rozpięty na ramionach”, „Uratowani”.


Milena Sobocińska - Krupska
Dzień Otwarty Szkoły

W środę 16 marca 2016 r. w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Szkołę odwiedzili gimnazjaliści z powiatu rypińskiego, lipnowskiego i golubsko-dobrzyńskiego. Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie oferty kształcenia gimnazjalistom i ich rodzicom, zajęć dodatkowych organizowanych przez szkołę i sukcesów uczniów.
Goście do szkoły zawitali tuż przed godziną 9. Uczniowie ZS 4 w Nadrożu wraz z opiekunami promowali w klasopracowniach kierunki kształcenia.
Technikum budowlane prezentowało roboty zbrojarskie i betoniarskie, sprzęt wykorzystywany do robót, dalmierze i lasery elektroniczne oraz prace projektowe uczniów. Zainteresowani śledzili projektowanie za pomocą programu komputerowego AUTO CAD. Gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił przy robotach murarskich…budując z klocków Lego ściany i inne elementy budynków.
Geodeci natomiast zainteresowali odwiedzających wystawą sprzętu geodezyjnego m.in. teodolitem, tachimetrem laserowym Leica Disto i wyświetlaniem zdjęć z prac terenowych. Odpowiadano na pytania związane z egzaminem zawodowym . Wizyta w pracowni zakończyła się quizem tematycznym.
Wiosennie przywitano gości w pracowni architektury krajobrazu i ogrodnictwa. Prezentowano wielkanocne kompozycje z kwiatów oraz dekoracje zaaranżowane z owoców. Na koniec wizyty w tej kasie dziewczęta uczące się w technikach wręczały własnoręcznie wykonane kwiaty i palmy.
Technikum pojazdów samochodowych prezentowało urządzenia elektryczne i elektroniczne wykorzystywane w pracy mechanika samochodowego.
Uczniowie liceum humanistyczno – artystycznego zwiedzających przywitali uczniowie przebrani w stroje z minionych epok. Tu młodzież przybliżała treści z którymi stykają się na lekcjach języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. Prezentacje młodzieży uzupełniła wystawa książek łącząca literaturę ze sztuką. Natomiast liceum przyrodniczo-sportowe przybliżyło młodzieży treści zdobywane na lekcjach matematyki, fizyki i biologii. Gimnazjaliści odwiedzili jeszcze pracownie języków obcych gier logicznych, bibliotekę i internetowe centrum multimedialne.
Dziewczęta mogły zapoznać się z działalnością sekcji kosmetycznej. Szczególne zainteresowanie wśród nich wzbudziła stylizacja paznokci.
W sali gimnastycznej zorganizowano kolejne atrakcje dla odwiedzających szkołę. Każdy mógł wziąć udział w zumbie – fitness pod okiem instruktorki, zagrać w tenisa stołowego. prezentowano puchary zdobyte w zdobyte w sportowych. Gościom umilała czas szkolna grupa kabaretowa.
W sali gimnastycznej gimnazjaliści zapoznali się z nowym kierunkiem kształcenia w ZS 4 w Nadrożu – technikum wojskowym. Zorganizowano tyrolkę, strzelanie do celu, zainteresowani zapoznali się z wyposażeniem etatowym żołnierza Wojska Polskiego.
Zainteresowani mieszkaniem w internacie poznali rozkład dnia i pokoji. Po prezentacji na gości czekał ciepły posiłek – żurek przygotowanych przez pracowników stołówki szkolnej.
Dzień otwarty stanowi wyjątkową okazję do spotkania się nauczycieli z kandydatami do szkoły, poznania atmosfery panującej w szkole i uzyskania informacji na temat kierunków kształcenia.

Marta BednarczukFILM PROMOCYJNY

Dyskusyjny Klub Książki "Czwórki"
Tu się czyta czyli przy herbatce o książkach


Dnia 29 lutego zainicjowano działalność Dyskusyjnego Klubu Książki ZS 4 w Nadrożu. Pierwsze spotkanie miało charakter organizacyjny i odbyło się w internacie szkolnym. Działalność Klubu wypłynęła z potrzeby wspólnych rozmów o literaturze. Na pierwsze spotkanie uczennice i opiekunka Klubu przyniosły kilkanaście książek które uznały za warte przeczytania . Największą popularnością cieszyła się oczywiście literatura dla młodzieży, ale pojawiły się też literatura obyczajowa i horrory.
Spotkania nie mają ściśle określonej formuły, będą miały charakter otwarty i każdy może w nich uczestniczyć. Chodzi o wspólnie spędzanie wolnego czasu, możliwość poznania się, wymiany opinii ale i o poznanie nowych autorów i ich książek.

Marta Bednarczuk
Z wizytą w salonie kosmetycznym
Z wizytą w „Vital Look”


Dziewczęta z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu należące do koła kosmetycznego brały udział w lekcji pokazowej prowadzonej w salonie urody „Vital Look” w Rypinie. Tematem pokazu były tzw. „hybrydy” cieszące się wielkim zainteresowaniem wśród dziewcząt dbających o urodę i ładny wygląd paznokci. Zajęcia w salonie będą odbywały się cyklicznie za porozumieniem stron. Uczestniczki zajęć będą mogły zapoznać się bliżej z pracą kosmetyczki jak i również z różnymi zabiegami pielęgnacyjnymi stosowanymi w salonie.

Agnieszka Lipska

Nowy Samorząd Szkolny
Wybory do Samorządu Szkolnego

W dniu 22 lutego odbyły się wyboru do Zarządu Samorządu Szkolnego na rok 2016. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała specjalnie przeszkolona Komisja w skaldzie: Karolina Domagalska – przewodnicząca (kl. IV technikum architektury krajobrazu), członkowie : Natalia Meller, Karolina Kacprzak i Patryk Gurtowski (kl. IV technikum architektury krajobrazu) oraz młodzi „przyszli eksperci” w kwestiach demokracji wyborczej : Natalia Spychała i Marta Tydryszewska z kl. II technikum geodezyjnego.

Członkowie komisji przygotowali dokumentację wyborczą oraz lokal z profesjonalnie opieczętowaną urną i stanowiskami do wypełniania kart. Wybory przebiegły bez zakłóceń. Przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Piotr Wrzosek (II LO), wiceprzewodniczącą Natalia Kornowska (II LO), sekretarzem Ewelina Kępczyńska (I Technikum Geodezyjne) , skarbnikiem Klaudia Potyra (III Technikum Architektury Krajobrazu). Przy samorządzie powołano sekcje: kulturalno-rozrywkową, porządkowo-organizacyjną i informacyjno-prasową.

Danuta Marynowska